تبلیغات
انجمن مهندسی مکانیک دانشگاه علم و فن - معماری هوشمند ساختمان
 
انجمن مهندسی مکانیک دانشگاه علم و فن
نمی توان جلوی وزیدن باد را گرفت،اما می توان آسیاب بادی ساخت
درباره وبلاگ


به سایت انجمن علمی مکانیک دانشگاه علم و فن اورمیه خوش آمدید.سایت انجمن علمی مكانیك مفتخر است که اولین حرکت نوین را در اطلاع رسانی مجازی در دانشگاه علم و فن اورمیه با ویژگیهای منحصر به فرد ارائه می نماید.

مدیر وبلاگ : مجید فرج فائد
bms

مقدمه

در سال 1970، ورود كامپیوتر و تكنولوژی ارتباطات راه دور، زندگی بشر را متحول كرد. این تغییر و تحول حتی از نظریه‌‌ای كه خود، جلودار این تكنولوژی بود، پیشی گرفت. از سال 1990، زندگی فردی و اجتماعی افراد، با ورود كامپیوتر و ارتباطات راه دور و در نتیجه بی‌معنی شدن فاصله‌ها، تغییرات بسیاری كرد. فضاها و مكانهای فیزیكی و تعاریفشان، درست همانند چهره انسان، در طول زمان دچار تغییر شده‌اند. برای مثال اتاقهای ملاقات و کنفرانس شكل مجازی به خود گرفته اند. چرا كه بسیاری از عناصر و اجزاء فیزیكی آنها، جای خود را به كامپیوتر داده‌اند.

این اتفاق درست همان چیزی است كه می‌توان نامش را وحدت میان توانایی‌های كامپیوتر و دنیای فیزیكی ما دانست. در هم آمیختن دنیای فیزیكی ما با كامپیوتر این امكان را فراهم می‌آورد تا دنیای بدست آمده با ذهنی كامپیوتری بیاندیشد.

كامپیوتر این توانایی را دارد كه اطلاعات را دریاف كند (input) و آنها را با كامپیوترها و ماشین‌های دیگر رد و بدل كند. همچنین كامپیوتر می‌تواند به راحتی كارهایی نظیر، پویش اطلاعات، محاسبه، نتیجه‌گیری (output) را در مدت زمان كوتاهی انجام دهد. گویی كامپیوترها هم می‌تواند بیاندیشند، اما سریعتر از انسانها.

 
امروزه ساختمانها خود گونه ای از تکنولوژی هستند. آنها خود را با تكنولوژی وفق می‌دهند و از آن بهره می‌گیرند. ساختمانها به عنوان یك سازه به محض اینكه توانایی كامپیوتر را در اختیار بگیرند، هوشمند خواهند شد. نخستین بنای هوشمند از تكنولوژی در جهت مهیا ساختن محیطی امن و راحت و انرژی زا استفاده كرد. ایده یك ساختمان هوشمند، ارتباط و پیوستگی میان دسترسی، نوردهی، امنیت، نظارت، مدیریت و ارتباط راه دور را پیش رو قرار می‌دهد. عامل یكپارچگی، این توانایی را به سیستمها می‌دهد تا بتوانند اطلاعات را میان خود رد و بدل كنند. تبادل اطلاعات میان این سیستم‌ها باعث می‌شود كه خروجی اطلاعات كه همان نتیجه نهایی است، بدون ایجاد هر گونه اختلال، انجام شود. از سوی دیگر سیستمهای خروجی اطلاعات و یا تصمیم گیرنده‌های نهایی، سیستم‌هایی هستند پاسخگو، كه پاسخی مناسب برای اطلاعات ارسالی كه از منابع گوناگون به سیستم وارد می‌شوند، مهیا می‌كنند. خروجی‌های اطلاعات(
output ) و سیستم‌های تصمیم گیرنده ، اصلی‌ترین و ضروری‌ترین مولفه در این نوع معماری كه به نام معماری پاسخگو شناخته می‌شود، هستند.


این بخش تحقیقی است كلی و عمومی از معماری هوشمند و بر روی این مسئله به بحث می‌پردازد كه چه زمانی یك «معماری پاسخگو» و «معماری حركتی» تبدیل به معماری هوشمند می‌شوند.

- تعاریف ساختمانهای هوشمند

مفهوم ساختمان هوشمند معرف نوعی بده و بستان و تبادل قوی و بدون نقص اطلاعات میان بخش‌های مختلف ساختمان است. اصطلاح «بخش‌های ساختمان»، همه اجزایی را كه در اداره كردن ساختمان نقش ایفاء می‌كنند را در بر می‌گیرد. بخش‌هایی نظیر HVAC، بخش‌های مكانیكی، ساختمانی، كنترل دسترسی، امنیتی، مدیریتی، نوردهی، نگهداری و تعمیرات، شبكه محلی و مدیریت انرژی. ساختمان‌ هوشمند یعنی كنترل و مدیریت اجزاء یك بنا توسط كاربرانی كه از توانایی‌های كامپیوتر استفاده می‌كنند تا نیازها را برآورده سازند. نیازهایی كه ممكن است شامل كارآمدی، سودمندی و ذخیره انرژی، سرگرمی، ایجاد شعف و شادی، آسایش، بازگشت سرمایه و كم كردن هزینه‌های زندگی باشد. بنابراین لزومی ندارد كه تعریف یك ساختمان هوشمند را به موفقیت‌ها و اهداف بسیار ویژه وآرمانی ربط داد. چرا كه تعریف این موفقیتها و اهداف از موقعیتی به موقعیت دیگر تغییر می‌كند و نزد افراد گوناگون، تعاریف گوناگون دارد. یك ساختمان هوشمند باید دارای عملكرد یكسانی باشد تا این توانایی را داشته باشد كه نیازهای مختلف و گوناگون را پاسخ گوید.


دانشمندان لغت «ساختمان هوشمند» را اینگونه تعریف كرده‌اند: «بنایی كه در آن از آخرین تكنولوژی‌ها استفاده شده باشد». با این تعریف مشخص است كه آنها به بنایی هوشمند می‌گویند كه دارای بروزترین سیستمهای ساختمانی باشد. اگر چه نوآوری و ابداع در ساختمانهای هوشمند بسیار مهم است اما این به آن معنی نیست كه لزوماً تبادل اطلاعات و یكپارچگی سیستم‌های ساختمان موجب می‌شود كه آنرا هوشمند بنامیم.


سمپوزیوم بین المللی معماری در سال 1985 در تورنتو تصریح كرد كه: «یك ساختمان هوشمند آمیزه‌ای است از ابداعات (خواه این ابداعات تكنولوژیك باشد خواه خیر) به همراه مدیریتی بدون نقص كه در این راستا و با داشتن این دو ویژگی سرمایه صرف شده تا حد زیادی باز گردد. این تعریف علاوه بر لزوم وجود ابداع و نوآوری و استفاده از تكنولوژی این موضوع را نیز یادآوری می‌كند كه یكی از اهداف ساخت ساختمانهای هوشمند، اینست كه ساختمانهایی ساخته شوند كه هر چه بیشتر سرمایه‌ای را كه در ساخت و ساز صرف شده است برگردانند. ممكن است اینگونه به نظر برسد كه این اهداف تنها در ساخت ساختمانهای تجاری و اداری مدنظر قرار داده می‌شود اما در ساخت خانه‌های مسكونی به آنها توجه نمی‌شود. مگر اینكه این اهداف در راستای توجه به آسایش و راحتی مردم و توجه به استفاده بهینه و بهره‌برداری تمام و كمال از سرمایه، مورد توجه قرار گیرند. به علاوه اهداف دیگری كه در ساخت بناهای تجاری و اداری مورد توجه است، در تعریف بالا ذكر نشده است. ارائه تعریف برای بناهای هوشمند بر مبنای ذكر اهداف ضروری در تعریف
EIBG (گروه سازنده ساختمانهای هوشمند در اروپا)¹ به وضوح مشاهده می‌شود كه می‌گوید: «یك بنای هوشمند، بنایی است كه كارآیی و راندمان ساكنانش را افزایش داده و امكان مدیریت موثر را بر اساس مقتضیات خاص و با كمترین هزینه فراهم آورد». راندمان و سودمندی تا حدودی غیرقابل لمس و نامحسوس هستند. که تنها با نگاهی به عملكرد گذشته و مقایسه آن با عملكرد جدید، تا حدودی می توان به این دو مفهوم دست یافت. همچنین پایین آوردن هزینه‌ها (راندمان و سودمندی) از جمله اهدافی است كه باید توسط سیستم‌های كنترل كننده مورد توجه قرار گیرد.


از سویی دیگر در سال 1996، باب، تعریفی برای ساختمانهای هوشمند ارائه كرد." ساختمانی كه با بهره گرفتن از تكنولوژی مدرن این امكان را فراهم آورد تا بتوان اجزاء و تجهیزات مختلف را به طور خودكار كنترل كرد". این تعریف به خوبی نشانگر روند تبادل اطلاعات بین اجزاء كنترل كننده و اجزاء كنترل شونده، در ساختمانهای هوشمند است. روند فرماندهی ساختمان در تعریف
DEGW  در سال 1998 ذكر شده است. این تعریف بیان می‌كند كه یك ساختمان هوشمند در برابر نیازهای كاربران خود بسیار پاسخگوتر است و توانایی هماهنگی یا تكنولوژی جدید را دارد و می‌تواند خود را با تغییرات سازمانی ساختمان، هماهنگ كنند. این تعریف یك مبحث بسیار مهم را درباره روند فرماندهی ساختمان دربرمی‌گیرد.


كلمه «پاسخگو» در این تعریف بیانگر معنای «خروجی سیستم» است. كلمه «در برابر نیازهای كاربران» معرف توانایی سیستم در شناخت و تشخیص «نیازها» به وسیله تحلیل ورودیهای كاربران است. كلمه «هماهنگی» نشانگر توانایی سیتسم برای هماهنگ شدن است. خواه این هماهنگی توسط خود سیستم انجام شود خواه به وسیله دیگران.

 
در سال 1988، معماری بنام «اتكین» تعریفی برای ساختمانهای هوشمند ارائه كرد. او گفت: یك ساختمان هوشمند ساختمانی است كه از وقایعی كه در درون و برون آن رخ می‌دهد مطلع است و می‌‌تواند در مواجهه با این وقایع و برای بوجود آوردن محیطی دلچسب برای كاربرانش، موثرترین و بهترین تصمیمات را در همان زمان بخصوص، اتخاذ كند. «اتكین» در تعریف خود علاوه بر توانایی کسب اطلاعات (
input) و توانایی پاسخگویی (output) ، فاکتور زمان را نیز دخیل کرد.بر مبنای این تعریف همه تصمیمات سیستم در مواجهه با وقایع درون و برون ساختمان باید در زمان خاص خود اتخاذ شوند و اگر این تصمیم گیری ها در زمان دیگری انجام شوند، ارزشمند نخواهند بود. كلمه «مطلع است» در تعریف «اتكین» به معنای اطلاعات دریافت شده (input) و وسایل ارتباطی است كه اطلاعات به وسیله آنها به سیستم كنترل وارد شده و جمع آوری می‌شود. كلمه «تصمیم می‌گیرد» در این تعریف بیانگرهمه انواع پاسخ‌هاست. مانند تصمیم سیستم برای تعادل دمای درون بنا، هماهنگ فرم ساختمان كه همه اینها تحت عنوان «خروجی سیستم» (output) قرار می‌گیرند.


تحولی كه در زمینه ارتباطات راه دور و همچنین علم الكترونیك رخ داد موجب گسترش تواناییهای ساختمانهای هوشمند شد. توانایی یادگیری در سیستم‌های یكپارچه كه شامل اصطلاح «هماهنگی» است و در تعریف
DEGW ذكر شده است، موجب می‌شود كه سیستم بتواند از تجربه‌های مشابه در موارد دیگر استفاده كند. تا با توجه به این تجربه‌ها و آموزه‌ها بهترین تصمیمات را اتخاذ كند. علاوه بر توانایی یادگیری سیستم، اطلاعاتی كه بین بخش‌های مختلف رد و بدل می‌شود باید در (BCS)  که همان بخش كنترل ساختمان است ، مورد تحلیل و پردازش قرار گیرند كه در حقیقت بخش BCS به منزله مغز ساختمان است.


با این اوصاف، ویژگی‌های اصلی كه یك ساختمان در صورت دارا بودن به نام هوشمند خوانده می شود به قرار زیر هستند.

 
1ـ ورودی سیستم كه وظیفه دریافت اطلاعات را به وسیله ابزارهای دریافت كننده برعهده دارد.(
input )

2ـ پردازش و تحلیل داده های اطلاعاتی


3ـ خروجی سیستم كه در مواجهه با اطلاعات دریافت شده توسط ورودی سیستم، پس از پردازش آنها، اقدامات لازم را اتخاذ می‌كند. (
output )


4ـ ملاحظات زمانی كه موجب می‌شود تا تصمیمات اتخاذ شده در زمان مقرر رخ دهند.

 
5 ـ توانایی یادگیری.

 
بنابراین تعریف معماری هوشمند باید ویژگیهای بالا را دربربگیرد. در این مقاله به بحث پیرامون این ویژگیها می‌پردازیم تا سهم و نقش هر كدام را در ساختمانهای هوشمند روشن سازیم.

نوع مطلب : تاسیسات برودتی، تاسیسات حرارتی ، تهویه مطبوع، 
برچسب ها : معماری هوشمند ساختمان، انجمن مهندسی مکانیک دانشگاه علم و فن، دانشگاه علم وفن ارومیه،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:26 ب.ظ
من چند چیز درست درست را اینجا خوانده ام. قطعا ارزش گذاری نشانه برای بازبینی.
من تعجب می کنم که چقدر تلاش می کنید تا هر گونه وب سایت بسیار آموزنده ای را ایجاد کنید.
یکشنبه 6 اسفند 1396 04:33 ق.ظ
من بازدید کننده منظم هستم، چگونه همه شما هستم؟ این مقاله در این وب سایت در واقع خوب است.
جمعه 17 آذر 1396 08:46 ب.ظ
Good web site you've got here.. It's hard to find high quality writing
like yours nowadays. I honestly appreciate individuals
like you! Take care!!
پنجشنبه 23 شهریور 1396 11:15 ب.ظ
If you are going for best contents like me, just pay a quick
visit this web site every day since it offers feature contents, thanks
جمعه 3 شهریور 1396 08:06 ب.ظ
You could definitely see your enthusiasm within the article you write.
The arena hopes for more passionate writers such
as you who are not afraid to say how they believe.
All the time go after your heart.
یکشنبه 30 تیر 1392 01:38 ب.ظ
مطلب جالبی بود...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

كد تقویم

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
خطاطی نستعلیق آنلاین
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه